TP-Link TL-SF1005P 5-Port 10/100Mbps Desktop Switch with 4-Port PoE 58W IEEE 802.3af compliant 1Gbps Switching 5 10/100Mbps RJ45 ports With four PoE ports, transfers data and power on one single cable Working with IEEE 802.3af compliant PDs, expands home and office network Supports PoE Power up to 15.4W for each PoE port Supports PoE Power up to 58W for all PoE ports Requires no configuration and installation HARDWARE FEATURES Interface 5 10/100Mbps RJ45 Ports AUTO Negotiation/AUTO MDI/MDIX Network Media 10BASE-T: UTP category 3, 4, 5 cable (maximum 100m) EIA/TIA-568 100Ω STP (maximum 100m) 100BASE-TX: UTP category 5, 5e cable (maximum 100m) EIA/TIA-568 100Ω STP (maximum 100m) Fan Quantity Fanless External Power Supply External Power Adapter(Output: 48VDC / 1.25A) PoE Ports (RJ45) Standard: 802.3 af compliant PoE Ports: Port1- Port4 Power Supply: 58W Mac Address Table 2K Switching Capacity 1Gbps Dimensions ( W x D x H ) 3.9 x 3.9 x 1.0 in. (99.8 x 98 x 25 mm) Transmission Distance Store-And-Forward Max Power Consumption 63.51W (max. with 58w PD connected) 1.70W (max. no PD connected) What This Product Does TL-SF1005P is a 5 10/100Mbps ports unmanaged switch that requires no configuration and provides 4 PoE (Power over Ethernet) ports. It can automatically detect and supply power with all IEEE 802.3af compliant Powered Devices (PDs). In this situation, the electrical power is transmitted along with data in one single cable allowing you to expand your network to where there are no power lines or outlets, where you wish to fix devices such as APs, IP Cameras or IP Phones, etc. Power over Ethernet 4 of the 5 Auto-Negotiation RJ45 ports (Port 1 to Port 4) of the switch support Power over Ethernet (PoE) function. These PoE ports can automatically detect and supply power with those IEEE 802.3af compliant Powered Devices (PDs). Overload Arrangement