TP-Link TL-SF1005LP 5-Port 10/100Mbps Desktop Switch with 4-Port PoE • 5× 10/100 Mbps RJ45 ports • 4× PoE ports transfer data and power on individual cables • Works with IEEE 802.3af compliant PDs • Up to 250 m data and power transmitting range under Extend Mode** • Priority Mode ensures high priority of ports 1–2 to guarantee the quality of sensitive application • Supports PoE Power up to 41 W for all PoE ports* • Plug and play with no configuration required HARDWARE FEATURES Interface • 5× 10/100 Mbps RJ45 Ports (Ports 1–4 support 802.3af PoE) • AUTO Negotiation • AUTO MDI/MDIX Network Media • 10BASE-T: UTP category 3, 4, 5 cable (maximum 100m) • EIA/TIA-568 100Ω STP (maximum 100m) • 100BASE-TX: UTP category 5, 5e cable (maximum 100m) • EIA/TIA-568 100Ω STP (maximum 100m) Fan Quantity Fanless Physical Security Lock Yes External Power Supply External Power Adapter (Output: 53.5 V DC / 0.81 A) Packet Forwarding Rate 0.744 Mpps PoE Ports (RJ45) • Standard: 802.3 af compliant • PoE Ports: Ports 1–4 • Power Supply: 41 W Mac Address Table 2K Jumbo Frame 2 KB Switching Capacity 1 Gbps Dimensions ( W x D x H ) 3.9×3.9×1.0 in (100×98×25 mm) Max Power Consumption • 1.9 W (220 V / 50 Hz, no PD connected) • 47 W (220 V / 50 Hz, with 41 W PD connected) Max Heat Dissipation • 6.48 BTU/h(no PD connected) • 160.27 BTU/h(with 41 W PD connected) SOFTWARE FEATURES Transmission Method Store-And-Forward Advanced Functions • Compatible With IEEE 802.3af/at Compliant PDs • Extend Mode Button (Ports 1–4) • Priority Mode Button (Ports 1–2) • Mac Address Auto-Learning And Auto-Aging • IEEE802.3x Flow Control For Full-Duplex Mode and Backpressure for Half-Duplex Mode OTHERS Certification FCC, CE, RoHS Package Contents • TL-SF1005LP • Power Adapter • Installation Guide Environment • Operating Temperature: 0–40 ℃ (32–104 ℉) • Storage Temperature: -40–70 ℃ (-40–158 ℉) • Operating Humidity: 10–90% RH non-condensing • Storage Humidity: 5–90% RH