TP-Link TL-SG1005LP 5-Port Gigabit Desktop Switch with 4-Port PoE+ • 5× 10/100/1000 Mbps RJ45 ports • With four PoE+ ports, transfers data and power on one single cable • Works with IEEE 802.3af/at compliant PDs • 802.1p/DSCP QoS enable smooth latency-sensitive traffic • Supports PoE Power up to 30 W for each PoE port • Supports PoE Power up to 40 W for all PoE ports* • Plug and play, no configuration and installation required HARDWARE FEATURES Interface • 5× 10/100/1000Mbps RJ45 Ports • AUTO Negotiation • AUTO MDI/MDIX Network Media • 10BASE-T: UTP category 3, 4, 5 cable (maximum 100m) • EIA/TIA-568 100Ω STP (maximum 100m) • 100BASE-TX: UTP category 5, 5e cable (maximum 100m) • EIA/TIA-568 100Ω STP (maximum 100m) • 1000BASE-T: UTP category 5, 5e, 6 or above cable (maximum 100m) • EIA/TIA-568 100Ω STP (maximum 100m) Fan Quantity Fanless External Power Supply External Power Adapter (Output: 53.5 VDC / 0.81 A) Packet Forwarding Rate 7.44 Mpps PoE Ports (RJ45) • Standard: 802.3 af/at compliant • PoE Ports: Ports 1–4 • Power Supply: 40 W Mac Address Table 2K Jumbo Frame 16 KB Switching Capacity 10 Gbps Dimensions ( W x D x H ) 3.9×3.9×1.0 in (99.8×98×25 mm) Max Power Consumption • 4.12 W (220/50 Hz. no PD connected) • 47.5 W (220/50 Hz. with 40 W PD connected) Max Heat Dissipation • 14.05 BTU/h (no PD connected) • 161.98 BTU/h (with 40 W PD connected) SOFTWARE FEATURES Advanced Features • Compatible With IEEE 802.3af/at Compliant PDs • Mac Address Auto-Learning And Auto-Aging • IEEE 802.3x Flow Control • 802.1p/DSCP QoS • IGMP Snooping Transfer Method Store-And-Forward OTHERS Certification FCC, CE, RoHS Package Contents • TL-SG1005LP • Power Adapter • Installation Guide Environment • Operating Temperature: 0–40 ℃ (32–104 ℉); • Storage Temperature: -40–70 ℃ (-40–158 ℉) • Operating Humidity: 10–90% RH non-condensing • Storage Humidity: 5–90% RH non-condensing